Voľný čas

Zázrivá a jej blízke okolie ponúkajú nespočetné možnosti pre aktívny aj pasívny oddych.  Presvedčte sa sami…


Turistika – krátke a poldenné trasy

Tipy na nenáročné a poldenné výlety. Viac informácií na http://obeczazriva.sk/?page_id=88 a http://www.terchova.sk/navstevnik/turisticke-trasy.

K rezervácii Bôrická mláka

Trasa: Zázrivá – Bôrická mláka – Zázrivá

Popis: Krátky asi hodinový výlet k rezervácii Bôrická mláka. Výhodou je, že začíname aj končíme priamo pri našej Drevenici. Na hlavnej križovatke v smere do centra Zázrivej odbočíme vľavo a stúpame cez lúku smerom k lesnej cestičke. Po pol hodine sa dostaneme cez vrchol Bôrika k Bôrickej mláke. Je to slatinné rašelinisko takmer na vrchole kopca Bôrik. Prírodná pamiatka (1974) s výmerou 0,60ha, vyskytujú sa tu pôvodné spoločenstvá flóry – nátržnica močiarna, bublinatka obyčajná, kľukva močiarna. Výskyt obojživelníkov.

boricka mlaka

 

Jánošíkove diery

Trasa: Terchová Biely Potok – Dolné Diery – Nové Diery – sedlo Podžiar – späť cez Dolné diery – Terchová Biely Potok

Popis: Hovorí sa, že kto neprešiel Jánošíkovými dierami, nemôže povedať, že bol vo Vrátnej doline. Trasa vedie malebnými úzkymi roklinami Dolné diery a Nové Diery, ktoré vytvoril potok. Odporúčaná trasa začína pri hoteli Diery (parkovisko). Po krátkej chvíli prichádzame na začiatok kaňonu Dolné diery. Na križovatke turistických ciest odbočíme na Nové diery, a vystúpime cez niekoľko rebríkov až na koniec tiesňavy. Trasa ďalej vedie prudkým ale krátkym stúpaním do lesa. Prejdeme cez  niekoľko vyhliadkových miest, až nakoniec prídeme na poľanu Podžiar. Trasa späť vedie cez Dolné diery, až prídeme späť k parkovisku pri hoteli Diery.


Turistika – celodenné výlety

Ideálne možnosti pre náročnejších turistov v Národnom parku Malá Fatra, v Oravskej Magure alebo Západných Tatrách.
Viac informácií na Viac informácií na http://obeczazriva.sk/?page_id=88 a http://www.terchova.sk/navstevnik/turisticke-trasy.

Výstup na Malý Rozsutec (1.343 m)

Trasa:Zázrivá – sedlo Príslop nad Bielou – sedlo Zákres – Malý Rozsutec – osada Podrozsutec – Terchová (h. Diery)

Popis:Dĺžka túry je síce iba približne 5 hod, avšak vzhľadom na prevýšenie a technickú náročnosť ju považujeme za náročnú. Výstup začíname v Zázrivej, prechádzame okolo horského penziónu Jánošíkov dvor. Sledujeme červenú značku (na starších mapách žltá) a krásnym lúčnym prostredím sa dostaneme do sedla Príslop nad Bielou s výhľadom. Tu začína prudké stúpanie lesom, odmenou sú nádherné výhľady z niekoľkých skalných útvarov. Postupne prichádzame až do lúčneho sedla Zákres, kde sa zvyšuje počet turistov prichádzajúcich z opačného smeru. Pri výstupe na Malý Rozsutec využijeme aj umelé pomôcky (reťaze), a dostaneme sa na vrchol nachádzajúci sa už v pásme kosodreviny. Podľa nášho názoru je najnáročnejší zostup zelenou značkou, ktorý vedie sutinovým svahom (reťaze). Pozor na padajúce kamene. Prudký zostup končí až v malebnej horskej osade Podrozsutec. Po krátkom oddychu pokračujeme už mierne ešte 0,45 h do Terchovej, kde končíme v Bielom Potoku (hotel Diery).

Výstup na Veľký Rozsutec (1.610 m)

Trasa:Terchová Biely Potok – Dolné Diery – lúka Podžiar – Horné Diery – sedlo Medzirozsutce – Veľký Rozsutec – sedlo Medziholie – Štefanová – Terchová Biely Potok

Popis:Existuje viacero alternatív výstupu na Veľký Rozsutec, dĺžka navrhovanej túry je spolu 8 hod. V prvej časti túry navštívime pôsobivé kaňony Dolné a neskôr Nové Diery, prechod uľahčuje viacero mostíkov a rebríkov. Prídeme na lúku Podžiar, obľúbené miesto na oddych, kde sa nachádza aj salaš – v letnej sezóne. Nasleduje výstup malebnými Hornými dierami. Tým však tiesňavy nekončia, neskôr prídeme k menej známej Tesnej rizni (reťaze). Postupne res redne, a lúkami vystúpame do sedla Medzirozsutce (voda). Pripojíme sa na červenú, a prudko stúpame na hrebeň Veľkého Rozsutca. Vo vrcholovej časti sa otvárajú výhľady, a prekonáme niekoľko hrebienkov až na samotný vrchol. Zostup je prudký (reťaze) až do sedla Medziholie. Tu je možnosť zostúpiť viacerými smermi. Zelená značka vedie do Štefanovej, odkiaľ môžeme relatívne jednoducho prejsť opäť cez Dolné diery do Bieleho Potoka.
Pozor: Veľký Rozsutec je uzavretý od 15.3 do 15.6 z dôvodu ochrany prírody


Kúpanie a wellness

Terchová

Areál Terchovec sa nachádza 10 km od drevenice, v krásnom prostredí v srdci Terchovej, pri Amfiteátri nad Bôrami za futbalovým ihriskom.

Viac infomárcií o službách a aktuálnych prevádzkových hodinách najdete na http://www.terchovec.com.

V sektore A – nájdete pod jednou strechou turisticko-informačné centrum s ponukou upomienkových predmetov a možnosti surfovania po internete, športovú halu, kde je možnosť hrať tenis, volejbal, bedminton, florbal… Vedľa športovej haly je možnosť zahrať si squash, bowling, biliard, oceniť svoj športový výkon a doplniť telesné tekutiny v bare. Pre kompletnú starostlivosť je tu bude možnosť (hlavne pre nežnejšie pohlavie) navštíviť kaderníčku a kozmetičku.

V sektore B – je žiadaný terchovský vodný svet. Obsahuje plavecko-relaxačný bazén (17,5x7x1,1-1,5), detský bazén, masážno-relaxačný bazén, vaňové vírivky, fínske sauny, parnú saunu, mokrý „barík“ pre doplnenie tekutín, fitness a miestnosť na cvičenie aerobiku, kalanetiky a p. V tejto časti je i možnosť masáže.

Aquapark Dolný Kubín

Aquapark AquaRelax Dolný Kubín je unikátne vodné dielo v centre Dolného Kubína, vo vzdialenosti 20 km od drevenice.
Viac infomárcií o službách a aktuálnych prevádzkových hodinách najdete na http://www.aquakubin.eu.

Dominantou je Vodný svet, v ktorom sa nachádzajú tobogany, divoká rieka, hojdací záliv, bublinkovače, masážne sprchy a trysky, vírivky, výhrevné lavice a viac ako 200 lehátok na relaxačnej terase pod presklenou pyramídou.

V tesnej blízkosti sa tu nachádza zimný štadión, futbalový štadión, osvetlené ihrisko s umelou trávou, či lyžiarsky svah Kubínska hoľa.

GINO Paradise Bešeňová

Bešeňová sa nachádza 45 km od drevenice, smer Dolný Kubín – Ružomberok. Aquapark patrí k najväčším a najmodernejším aquaparkom na Slovensku.
Viac infomárcií o službách a aktuálnych prevádzkových hodinách najdete na http://www.ginoparadise.sk.

V súčasnosti je Vám k dispozícií niekoľko vonkajších a vnútorných bazénov s geotermálnou liečivou vodou alebo priezračnou vyhrievanou vodou s teplotami od 26- 39 °C.
– sedací vnútorný bazén – množstvo atrakcií priamo v bazéne (lavica pod vodou, vzduchová lavica, masážne trysky, chŕliče, bublinkovače). Reflektor so Swarovského kryštálom dodáva osobitnú atmosféru osvetlením bazénov. Teplota vody 36 – 40 °C.
– veľký vnútorný plavecký bazén – antikorový tobogan, chŕliče, masážne trysky, po obvode bazénov (s celkovou dĺžkou 43 m, s prevýšením 4,5 m) sedacie schody
– detský bazén vnútorný – pre deti je pripravená šmýkačka, vodný hríb, vodný ježko
– átrium s antikorovými vírivkami pod holým nebom otvorené celoročne

Vonkajšie bazény s geotermálnou vodou boli verejnosti sprístupnené v roku 1993, obnovené a zrekonštruované v rokoch 2006 a 2007. K dispozícii je až 8 vonkajších bazénov s geotermálnou vodou a 5 vonkajších bazénov z antikora s čírou ohrievanou vodou na 24 – 37 °C, ktoré boli dobudované v roku 2008. Geotermálna voda vyviera z hĺbky 1987 metrov s teplotou 60,5 °C. Osviežiť sa v geotermálnej vode môžete v 2 plaveckých bazénoch (veľký a malý), v 5-tich relaxačných bazénoch a 1 bazén slúži ako neplavecký dopadový bazén.

Spojenie príjemného s užitočným je pre Vás pripravené v bohatom Wellness & Spa Centre. Relax ktorý blahodárne pôsobí na Vaše zdravie pri inhalovaní liečivých byliniek, soľnej alebo mentolovej inhalácií.

Rajský pocit Vám navodí aj hydromasážna sprcha, Bešeňovské skaly, vodná smršť, studená para, zlaté kreslo, fínska sauna….

V Relax centre môžete využiť množstvo špeciálnych masážnych techník na uvoľnenie svalstva, detoxikáciu tela, prevenciu a uvoľnenie porúch nášho organizmu. Svoje zdravie tiež môžete posilniť vo fitnes centre a ako v kúpeľoch sa budete cítiť pri Rašelinovom zábale ktoré majú veľký vplyv na proces uzdravovania.


Lyžovanie

V blízkom okolí sa nachádza viacero lyžiarskych stredísk pre začiatočníkov aj skúsených lyžiarov.

Vrátna dolina

Vrátna dolina sa nachádza vo vzdialenosti 10 km smer Terchová. Vo Vrátnej doline je viacero lyžiarskych stredísk (Paseky, Poludňový Grúň, Chleb – Oštiepková mulda, Príslop). Stredisko je známe prekrásnym prírodným prostredím (predovšetkým Chleb – Oštiepková mulda). Vybavené je modernou lanovkou (Paseky), kabínkovou lanovkou (Chleb), a množstvom vlekov.
Viac infomárcií o službách a aktuálnych prevádzkových hodinách najdete na http://zima.vratna.sk/sk/stredisko.

Základné informácie:

 • nadmorská výška: 600-1709 mnm
 • hodnotenie strediska Lavex / Sitour: 5 * (na roky 2009-2013)
 • vleky + lanovky: 12+2
 • celková maximálna kapacita zariadení: 10 850 os/h
 • zjazdovky / celková dĺžka: 17 / 14 km
 • náročnosť zjazdoviek:
  • ľahké zjazdovky: 4 ½ (v dĺžke 1000 m),
  • stredne ťažké zjazdovky: 8 (v dĺžke 7900 m),
  • náročné zjazdovky: 4 ½ (v dĺžke 5700 m)
 • dĺžka umelo zasnežovaných tratí: 7800 m (snežné delá: 36 ks)
 • dĺžka osvetlených tratí: 1500 m
 • dĺžka pravidelne upravovaných tratí: viac ako 8km (snežné pásové vozidlá: 4 ks)
 • najdlhšia zjazdovka s najvyšším prevýšením: „Turistická“ v lokalite Chleb (3100 m / 776 m)
 • bežkárske trate: 22 km, skialpinistické trate: 19 km
 • freeride zóny: až do 1709 mnm
 • pre deti: babysitting, detský park Kids Zone s nábehovým pásom SunKids v lokalite Paseky
 • zimná sezóna: december – apríl (garancia snehovej pokrývky: min. 120 dní v roku)
 • bezplatné parkoviská v stredisku, bezplatný skibus denne zo/do Žiliny

Malá Lučivná – Zázrivá

Malá Lučivná sa nachádza vo vzdialenosti 5 km od drevenice, smer Dolný Kubín. Stredisko je vybavené 1 sedačkovou lanovkou a 4 vlekmi. Zjazdovka pod sedačkovou lanovkou je vhodná skôr pre pokročilých lyžiarov. Ostatné zjazdovky sú vhodné pre začiatočníkov.
Viac infomárcií o službách a aktuálnych prevádzkových hodinách najdete na http://slovakiainn.sk/sk/index.php?page=h_uvod&hotel=3.

K dispozícii sú:

 • 2-sedačková lanová dráha
 • 5 lyžiarskych vlekov
 • skikrosová dráha
 • detský baby lift
 • detská škôlka

V stredisku je prevádzkované plno automatické zasnežovanie, ktorým zasnežujú 2/3 našich tratí (to je 2100 metrov). Samozrejmosťou v areáli je bezplatné parkovanie 30m od lanovky, lyžiarska škôlka, lyžiarski inštruktori, požičovňa lyží a snowboardov, lyžiarska služba,odbavovací bezdotykový systém lyžiarskych lístkov, technické zasnežovanie zjazdoviek.

Kubínska hoľa

SKI PARK Kubínska hoľa je najväčšie lyžiarske stredisko na Orave. Nachádza sa vo vzdialenosti 20 km od drevenice blízko mesta Dolný Kubín. Stredisko je vhodné aj pre začiatočníkov aj pokročilých lyžiarov a je vybavené modernou lanovkou a viacerými vlekmi. Južný svah ponúka množstvo zaujímavých tratí. Svoje si nájdu začiatočníci ale pretekári. Vrchná stanica lanovky je v nadmorskej výške 1396 m.
Viac infomárcií o službách a aktuálnych prevádzkových hodinách najdete na http://www.kubinska.sk.

K dispozícii:

 • 2 lanovky
 • 8 vlekov
 • snowboardový park
 • škôlka
 • servis
 • bufety
 • 1500 parkovacích miest

Terchová – Gavurky

Menšie stredisko pri hlavnej ceste priamo v obci Terchová vhodné pre deti a začiatočníkov.
Viac infomárcií o službách a aktuálnych prevádzkových hodinách najdete na http://www.skigavurky.sk.

K dispozícii:

 • dva 350 m vleky, Poma
 • jeden 100 m detský vlek
 • svah umelo zasnežovaný
 • možnosť občerstvenia priamo na svahu
 • požičovňa lyží
 • lyžiarská škola
 • veľmi výhodné ceny lístkov

Ostatné

Lanovka vo Vrátnej

Hlavný hrebeň Malej Fatry je ľahko prístupný 8-miestnou kabínkovou lanovkou, ktorú využívajú turisti aj lyžiari.
Lanovka vo Vrátnej
Lanovkou na turistiku či lyžovačku
Lanovka na Chleb je najvýznamnejšia turistická atrakcia je regióne. Umožňuje ľahký prístup na krásny hlavný hrebeň Malej Fatry v každom ročnom období.

Technické detaily:
8 miestna kabínková lanovka Doppelmayr, horná stanica 1494 m n.m., dolná stanica 744 m n.m., prepravná rýchlosť: max. 6 m/s, výškový rozdiel 750 m.

Viac infomárcií o službách a aktuálnych prevádzkových hodinách najdete na http://leto.vratna.sk/sk/chleb

Lesná historická železnica

Výlet zrekonštruovanou lesnou železničkou v Oravskej Lesnej jednoducho treba absolvovať, a to v lete a dokonca aj v zime.

Oravská lesná železnica

Výlet historickou železničkou
Atraktívna Oravská lesná železnica sa nachádza 20 km od drevenice, v obci Oravská Lesná – časť Tanečník. Jedná sa o novozrekonštruovanú trať aj staničné budovy, v prevádzke od roku 2008. Železnica je v prevádzke aj v zime!

Vlaky odchádzajú podľa platného cestovného poriadku. Vo vyhliadkovej jazde je zahrnutá jazda na stanicu Sedlo Beskyd, ktorá je vzdialená približne 3,5 km od miesta nástupu – stanice Tanečník. Počas pobytu na Sedle Beskyd v nadmorskej výške 935 m n.m. môžu návštevníci vystúpiť na neďalekú vyhliadkovú vežu. Nasleduje jazda späť do údolia. Celý program trvá približne 1h. V údolnej stanici si môžete prehliadnuť expozíciu múzea alebo s deťmi navštíviť detské ihrisko.

Viac infomárcií o službách a aktuálnych prevádzkových hodinách najdete na http://www.oravskemuzeum.sk/.

Pre deti

Zažite aktívnu dovolenku so svojimi deťmi a objavte krásy Vrátnej doliny a okolie Zázrivej.

Dinopark a lanový park v Terchovej http://www.dinoadventure.sk/terchova/dino-park-lanovy-park.
Minigolf s mini ZOO na Jánošíkovom dvore v Zázrivej http://www.adventuregolf.sk/sk/adventure-golf/o-adventure-golfe.
Mini ZOO v Terchovej pri Hoteli Gold pod sochou Jánošíka http://www.detsky-hotel.sk/index.php/aktivity/113-detske-mini-zoo.

Stará Bystrica

Nechajte sa prekvapiť jednou z najkrajších obcí na Slovensku. Vkusne zrekonštruované centrum obce – Rínok sv. Michala Archanjela, slovenský orloj, a iné atrakcie.
Viac informácií na http://www.starabystrica.sk/sk/.

Hubárčenie

Plný košík hríbov poteší malých aj veľkých.

Cykloturistika

Vyznávači horských bicyklov určite poznajú Oravu. Sú tu cyklistické trasy značené aj neznačené.
Viac informácií na http://www.terchova.sk/navstevnik/cykloturistika.